Кои паметни телефони на Xiaomi добиваат ажурирање на Android 12

Сподели на:

Дали се прашувате која Xiaomi смартфоните добиваат Андроид 12 ажурирање? Очекуваме Google да го објави Android 12 во септември. По неколку месеци бета тестирање со сопствениците на Pixel, Google е подготвен да го претстави Android 12. Во реалноста, Google веќе го објави конечниот API за Android 12 бета 4.1. Очекуваме Android OEM да почнат да ги откриваат своите планови за A12 наскоро по официјалното лансирање.

Oppo, OnePlus, а Realme ќе ги открие своите скинови на Android 12. Во меѓувреме, Xiaomi треба да започне да го лансира Android 12 со MIUI 12.5. Неофицијално, паметните телефони на Xiaomi кои добиваат надградби на Android 12 беа откриени денеска.

Неофицијалната листа на ажурирања на Xiaomi Android 12 има смисла. Можеби недостасуваат некои компатибилни уреди. Затоа, сè уште не се откажувајте ако вашиот гаџет не е тука. Списокот доаѓа од Ксијаомиуи и вклучува паметни телефони од Xiaomi, како и Redmi, POCO и Black Shark. Списокот е составен, според изворот, со помош на внатрешни податоци. Но, сè уште е неофицијално. Некои од овие уреди се веќе во интерна или затворена бета верзија на Android 12, па можеби ќе ја добијат надградбата до крајот на годината.

Андроид 12 Внатрешни бета уреди

 • POCO X3 Pro
 • Mi 10 / Mi 10 Pro / Mi 10 Ultra
 • Xiaomi Mi 11X / POCO F3 / Redmi K40
 • Xiaomi mi 10s
 • Xiaomi Mi 10T / Mi 10T Pro / Redmi K30S Ultra
 • Redmi Note 8 2021 година
 • Redmi K30 Pro / Redmi K30 Zoom / POCO F2 Pro
 • МИКС 4
 • Mi Pad 5 / Mi Pad 5 Pro / Mi Pad 5 Pro 5G
 • Мојот 11 Lite 5G

Андроид 12 затворени бета уреди

 • Redmi K40 Pro / Redmi K40 Pro+
 • Mi 11 / Mi 11 Pro / Mi 11 Ultra
 • Mi 11 / Mi 11 Pro / Mi 11 Ultra

Телефоните Xiaomi Mi ќе добијат Android 12

 • Xiaomi Mi 10i / Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi 11 Lite 4G
 • Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт
 • Mi Note 10 / Mi Note 10 Pro / Mi CC9 Pro
 • Mi 10 Lite 5G / Mi 10 Lite Zoom / Mi 10 Youth 5G
 • Преклопување Mi MIX

Нов Android 12 за Redmi и POCO

 • Redmi Note 9S/9 Pro/9 Pro Max/9 5G/9T/9 Pro 5G
 • M3 Pro 5G
 • POCO F3 GT против Redmi K30 Ultra
 • Redmi 10X 5G / Redmi 10X Pro
 • POCO X2 / X3 / X3 NFC
 • POCO M2 Pro Redmi 9T / 9 Power / 9 4G
 • Redmi K30 / Redmi K30 5G / Redmi K30i 5G
 • POCO M3 Црна ајкула 4
 • Redmi Note 10 / 10S / 10T / 10 5G / 10 Pro / 10 Pro Max / 10 Pro 5G

Оваа листа содржи многу мобилни телефони од 2021 и 2020 година. Ако вашиот паметен телефон е од 2020/2021 година и не е наведен погоре, сепак може да очекувате надградба на Android 12. Секако, има исклучоци. За жал, уредите од 2019 година и претходните не се поддржани.

Уреди кои не се со Android 12

 • Redmi Note 8 серија
 • Редми Забелешка 9
 • POCO M2 Претоварен
 • Редми 9 серија
 • МАЛКА Ц3
 • МАЛКУ М2
 • Redmi 9 Prime
 • Redmi Note 8 серија
 • Редми Забелешка 9
 • Redmi 10X 4G

Повеќето паметни телефони од 2019 година се излезени. Долга е листата на паметни телефони од 2019 година кои не добиваат Android 12. POCO M2 е ребрендиран Redmi 9 / Redmi 9 Prime. Бидејќи основните уреди не се ажурираат, нема да се ажурираат ниту ребрендираните.

Андроид 12 исто така го сигнализира крајот на популарните телефони како Redmi Note 8. Кралот од средната класа пристигна со Android Pie и доби Android 10 една година подоцна. Наскоро ќе добие Android 11 и тоа ќе биде тоа. Серијата Redmi K20 исто така ќе биде исклучена од Android 12.

Прочитај повеќе | Како функционира Nano мемориската картичка во телефоните на Huawei? Како функционираат NM картичките

Оставете коментар