Ажурирањето на Dolby Vision HDR им дава предност на некои LG телевизори за игри во 2021 година

Сподели на:

LG ги позиционираше некои од своите највисоки телевизори, вклучувајќи ги верзиите C1 и G1 OLED, како совршени за игри на голем екран пред нивното деби во 2021 година. Постигна одреден напредок кон исполнување на овие ветувања со неодамнешните подобрувања на AMD Freesync Premium/NVIDIA G-SYNC, променливи стапки на освежување (VRR) и автоматско ниско доцнење (ALL).

Сега, најновото ажурирање на фирмверот за истите уреди вклучува уште една потенцијално критична карактеристика: Dolby Vision HDR.

Оваа нова поставка може да поддржува до 4K/120Hz, во зависност од платформата за игри што се користи на гореспоменатите телевизори. LG исто така откри дека оваа надградба ќе вклучи нова Game Dashboard на нивниот кориснички интерфејс.

Наменет е да биде подиректна и попогодна рута до менито за оптимизатор на игри, кое е потребно за пристап до контролите за функции како што се ALL, VRR и G-Sync.

Овој ревидиран фирмвер (верзија 03.15.27) во моментов се доделува на одредени телевизори, вклучувајќи го и наградуваниот 48C1. Сепак, OEM предвидува лансирање на други линии во јули 2021 година, вклучувајќи ги сериите OLED Z1, mini-LED QNED99 и NanoCell NANO99.

Конечно, LG активно размислува за нејзино имплементирање на други LG телевизии почнувајќи од 2021 година, а да не зборуваме за 2020 година.

извор: LG преку Prnewswire

Прочитај повеќе| Galaxy M52 5G со Snapdragon 778G SoC може наскоро да биде лансиран од Samsung

Оставете коментар