Spotify го лансираше Car-Thing за одредени клиенти во САД

Сподели на:

Spotify официјално ја претстави ограничената достапност на својот прв хардверски производ, невообичаено наречен Автомобилско нешто, во САД утрово. Уредот е наменет за претплатници на Spotify Premium и може да се резервира во Мапа. Најновиот уред - кој Spotify, неочекувано, се продава бесплатно плус достава.

Овој модел располага со екран на допир, големо копче за навигација кое може да се фаќа, способности за гласовна контрола и четири претходно поставени копчиња на врвот за пристап до омилените песни, подкасти или плејлисти, блиску до тоа како Spotify работи на мобилните уреди.

Првично, Car Thing ќе биде достапен бесплатно за време на ова ексклузивно време на дистрибуција, при што избраните клиенти плаќаат само за испорака - одлука донесена од Spotify поради експерименталната природа на Car Thing.

Бизнисот изјави дека неговата инвестиција во Car Thing е мотивирана од желбата да се задоволат потребите на потрошувачите кои бараат „порационализирано“ и приспособено искуство за слушање во автомобилот. Додека неколку возила сега доаѓаат опремени со Apple CarPlay или Android Auto, Spotify забележува дека просечната возраст на автомобилот во Соединетите држави е само 11 години, а просечниот животен век на автомобилот е 18 години. Ова сугерира дека значителен дел од возилата на патиштата денес не прифаќаат нови инфозабавни системи во автомобилот.

Car Thing се лансира за да се поддржи ова барање - и, уште поверојатно, да му овозможи на Spotify да експериментира со потенцијални деловни модели кои вклучуваат поинтимна интеракција со потрошувачите во возилото, иако компанијата и понатаму се грижи за своите долгорочни планови во момент.

Spotify го лансираше Car-Thing
Извор Spotify

Најновиот Car Thing е тенок (4.6 "x 2.5" x 0.7") и лесен (3.4 oz.) плеер за музика и подкаст кој користи мешавина од гласовна модулација, копчиња, копчиња и интерфејс со екран на допир за навигација менија и изберете медиум за слушање. Може да го конфигурирате системот да работи преку Bluetooth или AUX или USB кабел, врз основа на тоа како обично го прикачувате телефонот на стерео во автомобилот за репродукција на музика.

Дополнително, можете да го монтирате Car Thing на повеќе начини на вашата цртичка, бидејќи комплетот доаѓа со три посебни стилови на држачи за цртичка и вентилација, како и адаптер за автомобил и USB-C кабел.

Spotify го лансираше Car-Thing
Извор Spotify

На самиот почеток, Car Thing ќе ве однесе на кратко возење, објаснувајќи како да започнете. Корисничкото искуство е слично на она на мобилната апликација Spotify, па затоа би требало да им биде познато на корисниците кои првпат го користат. Овде, ќе комуницирате со таблетот со допирање, лизгање или зборување. Копчето овозможува брза навигација на вашите опции - активност што може да изгледа поприродна за оние кои се користат да се занимаваат со копчиња на вградениот стерео во нивниот автомобил.

Четири претходно поставени копчиња се движат низ горниот дел од екранот, што ви овозможува да го зачувате омилениот материјал за полесен пристап. Овие се вчитани според дизајнот со вашите омилени песни и плејлистите на Spotify за Daily Drive и Утринско патување, со голи последното претходно поставено. Иако одредени луѓе би ги задржале овие опции, Spotify забележува дека тие можат да се променат во секое време.

Spotify го лансираше Car-Thing
Извор Spotify

Според Spotify, уредот веќе се продава за 80 долари. Сепак, не е сигурно дали ќе започне со малопродажба на единицата или не. Сепак, ќе објави софтверски закрпи за да се осигура дека уредот не е автоматски излишен доколку Spotify сака да избере друга патека во иднина.

И покрај интересот на Spotify за хардвер, организацијата изјави дека не планира да стане хардверска компанија. Ако ништо друго, поверојатно е дека Spotify размислува да стане следниот SiriusXM со специјализирано искуство во автомобилот - но искуство што е многу повеќе како додаток од SiriusXM, бидејќи рачно би го монтирале предметот - Car Thing - на твојата цртичка. На долг рок, не е јасно дали развојот на линијата производи Vehicle Thing има смисла, бидејќи возилата стануваат попаметни, а системите за инфозабава стануваат постандардни.

Прочитај повеќе | 10 невообичаени предмети за кои не сте знаеле дека можете да ги купите со криптовалути

Оставете коментар