Како да се спречи триење на бутовите

Сподели на:

Кога времето ќе стане потопло, тешко е да не се размислува за шорцеви, костими за капење, сарафани и триење на бутовите. Луѓето со чувствителна кожа можат да имаат потешкотии со топлината и влажноста (како мене, на пример). Кога ќе додадете малку пот и малку триење, нема излез од chafe city.

Се разбира, триењето не се случува само на бутовите. Пукање може да се случи и помеѓу образите на задникот, до брадавиците и во пазувите.

Кога кожата се трие на истата површина долго време, може да предизвика воспаление на епидермисот. Триењето ги прави работите потопли и помалку пријатни за да се биде наоколу, а исто така ја разградува природната бариера на кожата против влагата, што може да доведе до мацерација и други проблеми.

Дури и ако мислите дека тоа е добра работа, кожата која е премногу влажна може да предизвика долгорочно оштетување и болка. Wounds Canada, добротворна организација која се фокусира на спречување на рани, вели дека кога кожата е премногу влажна, може да се распадне, предизвикувајќи слоевите на кожата да се одвојат и можеби да се претворат во целосна рана. Ако не се третира правилно, мацерацијата може да доведе до долготрајно триење, како и дерматитис и ровоково стапало предизвикани од инконтиненција.

Исто така прочитајте

Како да користите мит за пилинг

Во оваа статија, ќе најдете совети како да избегнете триење и да бидете сигурни дека потта не се акумулира. Еве само неколку:

Како да се спречи триење на бутовите и други области

1. Чувајте го просторот чист и сув

Како што се зголемува температурата, има повеќе шанси да се разладите во езеро, океан, море или базен. Во секој случај, можно е да дозволите влагата да остане на вашата кожа да го влоши триењето. Знам дека нема смисла.) Чувајте ги сите места што се тријат чисти и суви. Дури и ако повторно се навлажни, бактериите нема да можат да растат ако ја одржувате областа сува.

2. Ставете пудра да впие дополнителна влага

Затоа што не е практично постојано да ја бришете потта од вашата кожа кога сакате да уживате во поубавото време. Прашокот може да помогне да се впие водата и да ја спречи кожата да се трие. Ставете во прав. Но, ако идејата да ставите старомодна пудра меѓу бутовите не ви се допаѓа, наместо тоа, секогаш можете да изберете гел за завршување на пудрата.

3. Носете облека која добро ви стои и прави да се чувствувате добро.

Ако ве болат нозете, задникот или пазувите кога носите нешто, можеби ќе сакате да го промените. Што се однесува до бутовите, погрижете се вашите панталони или шорцеви да бидат повлечени нагоре, така што кожата на бутовите е целосно покриена. Ако носите фустан над Slipshort, тој може да се користи како тајно оружје за да престанете да се триете. Но, не грижете се; тие ќе се погрижат да сте безбедни гледајќи како дишете.

Ако проблемот е вашиот задник, можеби ќе сакате да носите долна облека што ја отстранува влагата. Дури и танга ќе ви помогне во мочурливо попладне се додека не се натопите.

4. Посетете дерматолог за совет за нега на вашата кожа.

Ако нема производи или облека што може да помогне да се олесни болката од триење, може да биде потребен локален стероид. Кога имате проблеми со вашата кожа, секогаш е добра идеја да разговарате со дерматолог.

Конечни мисли

Сосема е нормално да се шегува. Дури и ако бутовите се тријат едни со други или облеката се трие со кожата, иритацијата на кожата е многу честа појава. Само погрижете се да го третирате правилно за да избегнете какви било проблеми. Испробајте ги овие совети за да го направите ова лето најпријатното досега.