1399 Панел08 Содржина на слика

Минимални системски барања за Windows 11

Мајкрософт го објави Windows 11 на својот долгоочекуван виртуелен настан во четвртокот. Како дел од новата верзија на Windows, има ново Start Menu и Taskbar, заедно со виџети кои ќе работат со апликации за програмери.

Мајкрософт започна со пренос во живо на својата следна генерација Виндоус во форма на презентација на главниот директор за производи Панос Панај. Во Windows 11, менито за почеток ќе биде редизајнирано и ќе биде вклучена центрирана лента со задачи.

Дали се прашувате кои се минималните системски барања за Windows 11.

Подолу се дадени минималните системски барања за Windows 11

процесор1 гигахерци (GHz) или побрзо со 2 или повеќе јадра на компатибилен 64-битен процесор или Систем на чип (SoC)
Меморија4 GB RAM меморија
Складирање64 GB или поголем уред за складирање
Системски фирмверУЕФИ, способен за безбедна чизма
ТПММодул за доверлива платформа (TPM) верзија 2.0
Графичка картаDirectX 12 компатибилна графика / WDDM 2.x
Покажи>9" со HD резолуција (720p)
Интернет конекцијаПотребна е сметка на Microsoft и интернет конекција за поставување за Windows 11 Home
Минимални системски барања за Windows 11

На неколку карактеристики на Windows 11 им треба специфичен хардвер, видете детално систем барања.

Компјутерите што не се компатибилни со Windows 11 нема да можат да го работат. Виндоус 10 на Мајкрософт е одличен оперативен систем. Од 14 октомври 2025 година, Windows 10 ќе продолжи да биде поддржан од Microsoft.

Прочитај повеќе|Продавницата за апликации на Amazon ќе овозможи апликации за Android на Windows 11

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена