Како да користите мит за пилинг

Сподели на:

Има некои работи кои треба да ги правиме во текот на целата година, но начинот на пилинг се менува како што се менува времето. Сега може да го интегрираме лесниот физички пилинг во нашите рутини за нега на телото бидејќи времето се загрева и нашата кожна бариера е посилна. Ова вклучува чистење наместо да се потпира на хемиски пилинг киселини за отстранување на мртвите клетки од кожата.

Збирката на мртви клетки на кожата на роговиден слој, горниот слој на кожата и акумулацијата на производи за нега на кожата може нежно да се отстранат со белезници за пилинг. Во лето поминуваме многу време надвор, а пилингот е одличен метод за да се осигури дека нема да се акумулира акумулација од слоеви на крема за сончање, средство против бубачки, песок, пот и сето тоа.

Враснатите влакна може да предизвикаат непријатност и фоликулитис ако не се правилно пилинг. Тоа е исто така одличен начин да се подготвите за самопотемнување. Ова е најбезбедната техника за да се постигне бронзен изглед: пилинг на кожата пред нанесување на самопотемувач го олеснува нанесувањето.

Исто така прочитајте

Дали има некој добар натпревар за компатибилност на Бик?

Што е пилинг?

Пилинг е процес на отстранување на мртвите клетки од кожата на површината на вашата кожа. Во суштина тоа е процес на отстранување на најоддалечениот слој на кожата. Тоа е термин кој се користи во индустријата за убавина за да ги опише производите кои ја подобруваат текстурата и изгледот на кожата. Пилинг може да се направи рачно со физички пилинг или хемиски со хемиски пилинг.

Што е пилинг? Како да направите пилинг во 5 чекори + совети за вас

Рачното пилинг вклучува користење на честички за чистење во форма на миење тело или пилинг за тело за отстранување на мртвата кожа, микрочестички и себум. Хемиската ексфолијација вклучува нанесување на хемиски агенс на кожата и оставање да седи, што ги разградува врските на мртвите клетки на кожата. Физичкиот пилинг се препорачува за оние кои имаат многу чувствителна кожа. Обично е помалку иритирачки за кожата, а исто така помага да се спречи иритација и црвенило.

Зошто е важен пилингот?

Пилинг е основен дел од секоја добра рутина за нега на кожата. Помага да се отстранат мртвите клетки од кожата, нечистотијата и маслата кои можат да се наталожат на вашата кожа. Пилинг ги отстранува мртвите клетки на кожата и нечистотијата, што помага вашата кожа да изгледа светла и здрава. Ова ќе ви го даде тој блескав сјај што го посакувате. Пилингот е исто така важен за да помогне во намалувањето на појавата на акни и митесери.

Како да користите мит за пилинг

1. Чувајте го Мит дезинфициран

Неопходно е постојано да одржувате сува и чиста ракавица. Чувајте го сапунот во посебен сад од останатите средства за чистење. „Ако не го закачите да се исуши и го оставите целосно да проветрува, може да имате акумулација на бактерии кои ако потоа ги нанесете на вашата кожа, потенцијално може да предизвикате бактериска инфекција на кожата, бактериски фоликулитис“, додава д-р Ли. .

2. Не претерувајте.

Погрижете се да не претерате со вашиот третман за пилинг ако сакате да извлечете најголема корист од него! Оставете ја ракавицата да ја заврши својата работа без да вршите преголем притисок врз неа. Не се обидувате да ја изгребете кожата до коска, туку ја полирате. Ексфолирањето на добра кожа е уште една важна работа. Користењето на иритирана или екстремно сува кожа може да го влоши проблемот, па затоа е најдобро да го избегнувате.

3. Користете ги соодветните ставки во врска едни со други

Пилинг треба да започне со нежно средство за чистење тело без сапун за да се осигура дека започнувате со чиста кожа. Алтернативно: (вашето стандардно миење на телото треба да го направи). Нанесете лосион или масло за да ја одржите кожата еластична откако ќе завршите.

4. Често менувајте го Мит

Вашата ракавица нема да трае вечно, дури и ако правите се што можете. Ако го користите секој ден или секој втор ден, веројатно треба да го менувате секој месец.

Заклучок

Се надеваме дека уживавте во нашиот блог за пилинг. Се надеваме дека научивте неколку интересни факти за пилинг и дека ќе можете да ги искористите овие информации за да го подобрите вашето здравје и вашата кожа! Ако имате прашања или грижи за пилинг, ве молиме контактирајте не во секое време. Ви благодариме што прочитавте, секогаш сме возбудени кога еден од нашите објави може да обезбеди корисни информации за ваква тема!