Galaxy M52 5G со Snapdragon 778G SoC може наскоро да биде лансиран од Samsung

Сподели на:

Според новото протекување, Galaxy M52 5G со Snapdragon 778G SoC може наскоро да биде лансиран од Samsung. Според извештаите, ќе се вика „M52“ и ќе доаѓа со најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 778G 5G.

Серијата Galaxy M веќе беше ажурирана неколку пати од Samsung во 2021 година, воведувајќи нови модели и за M31 и M11 досега. Изгледа дека M51 ќе го следи примерот следниот. Според извештаите, тој може да започне со многу нов процесор Qualcomm 5G.

Моментално наведено на Гикбенч 5, се верува дека ова е најновиот SoC на Qualcomm за уреди од средна класа со најново поврзување. Како таква, се чини дека ја има матичната плоча lahaina, која вообичаено одговара на водечкиот чип 888.

Иако има основна брзина на такт од 1.8 GHz и максимална брзина од 2.4 GHz, графичкиот процесор Adreno 642L означен со откинување на кодот првпат објавен од MySmartPrice во суштина одговара на сметката за 778G наспроти нешто помоќно.

Во маркетиншка смисла, може да се нарече „Galaxy M52“ бидејќи се чини дека ја напојува „Samsung SM-M526BR“ на веб-страницата за бенчмаркинг. Може да има и RAM од 6 GB и да работи на Android 11 ROM-от. Засега малку друго е откриено за дизајнот на уредот.

Galaxy M52 5G со Snapdragon 778G SoC може наскоро да биде лансиран од Samsung
Кредити на слика: GeekBench

Извештаите наведуваат дека минатомесечниот Galaxy F52 5G, кој беше претставен во Кина, ќе биде ребрендиран како Galaxy M52. Сепак, Geekbench покажува дека Samsung го надградил процесорот дека ќе има процесор Snapdragon 845 наместо Snapdragon 750G што се наоѓа во тековната верзија. „M52“ со FHD+ дисплеј од 120 Hz, четири задни камери и батерија од 4,500 mAh може да биде на пат. Како и со претходните модели од серијата М, најверојатно ќе биде лансиран во упоришта од серијата М, како што е Индија, по цена од околу 400 долари.

Прочитај повеќе| Минималниот услов за процесорот за Windows 11 може да биде намален од Microsoft

Оставете коментар