Домина беше отстранета од Steam

Играта за управување со гладијатори Domina повеќе не е достапна на Steam. Инвеститорот го претвори сопствениот форум во токсична канализација и со месеци вика и лута, што изгледа како катализатор за забраната. Тоа…

Прочитај повеќе

Следното ажурирање Halo Infinite ќе го врати пиштолот на резервоарот

Производителот на Halo Infinite, 343 Industries, рече дека „тенк пиштолот“ на играта ќе биде повторно додаден во кампањата во претстојното ажурирање. Тенк пиштолот е популарно оружје меѓу брзите тркачи бидејќи е како пренослива верзија на…

Прочитај повеќе

Deathloop започна со FSR 2.0 на AMD и клучните карактеристики за пристапност

Deathloop лансиран со FSR 2.0

Deathloop е првата игра што доби AMD FSR2.0. Во неодамнешната лепенка, денес, исто така, додаде посветен режим на фотографии и голем број подобрувања за пристапноста. Производителите на чипови се во средина на револуција за зголемување на резолуцијата, ако не сте забележале. Тоа е…

Прочитај повеќе

Најновото ажурирање на Steam Deck додава најбараните функции

Меѓу најдобрите карактеристики на Steam Deck е како преносливиот компјутер за игри ја користи својата AMD RDNA 2 графика и батеријата од 40 ват-час до својот најголем потенцијал. Настрана од можноста за гасење на процесорот, графичкиот процесор и ограничувачот на играта…

Прочитај повеќе

Bethesda ги одложи Starfield и Redfall до 2023 година

Батесда

Според твитот од Bethesda, најголемиот претстоен блокбастер од Bethesda во сопственост на Мајкрософт е одложен за првата половина на 2023 година. Како знак на објавувањето на The Elder Scrolls V: Skyrim, играта првично беше планирана да биде ...

Прочитај повеќе

Метаверсот на Roblox сега има нов остров тематски околу музичките понуди на Spotify

Островот Spotify

Spotify конечно објави дека ќе донесе свој остров, Spotify Island, на Roblox. Во ова ново дигитално игралиште, ќе може да се играат видео игри, да се компонира музика и да се комуницира со други виртуелни уметници. Слушателите и уметниците од…

Прочитај повеќе

Sony продаде речиси 19 милиони PS5, но не ја постигна целта

Сони PS5

Дури и по 1.5 година од објавувањето, PlayStation 5 на Sony сè уште е едно од најбараните парчиња технологија во светот. Неодамна беше откриено од Sony дека PlayStation 4 е купен од вкупно…

Прочитај повеќе

Epic Games и Microsoft се здружуваат за да го испорачаат Fortnite на Xbox Live

Партнерството помеѓу Epic Games и Microsoft ќе им овозможи на гејмерите да играат Fortnite на компјутери, таблети и паметни телефони преку Xbox Cloud Gaming. Според Xbox (Бета), Xbox Cloud Gaming сега нуди бесплатен пристап до Fortnite на поддржани уреди со овозможен прелистувач. Fortnite беше…

Прочитај повеќе

EA ќе започне со тестирање на својата нова мобилна игра Lord of the Rings

LOTR

„Господарот на прстените“, класичен серијал книги направен во култен класичен филмски серијал, конечно доаѓа на телевизија. За да создаде нова мобилна игра базирана на универзумот на Господарот на прстените, Electronic Arts се здружи…

Прочитај повеќе

Мобилната верзија на Genshin Impact оствари приход од неверојатни 3 милијарди долари

Геншин Имапкт

Уште од неговото првично објавување на 28 септември 2020 година, Genshin Impact од miHoYo е исклучително популарен, генерирајќи над 3 милијарди американски долари во светски расходи за доживотни играчи низ App Store и Google Play продавницата, како што објави Форбс. Вклучувајќи ги купувањата…

Прочитај повеќе