Како да

Категорија Како-да | Ажурирања за чекор-по-чекор, детални и лесно разбирливи упатства за социјални медиуми, мобилни телефони, софтвер, апликации и разновидни други алатки.

1651724192 Функција Whatsapp

Како да ги поправите сликите на Whatsapp што не се прикажуваат во галеријата | Андроид и iOS

И Android и iOS имаат проблеми со тоа што сликите на Whatsapp не се прикажуваат во галеријата.
Решението за овој проблем е детално подолу.
Неколку едноставни тестови, како да се осигурате дека ја користите најновата верзија на апликацијата, често може да го решат проблемот; Меѓутоа, ако тоа не функционира, можете да ги користите инструкциите подолу за да го вратите сè во функција.

розета 2

Откријте дали Rosetta е инсталирана на вашиот Apple Silicon Mac

Дали се прашувате дали Rossetta е инсталирана на вашиот Mac? Проверете ја оваа статија за да дознаете дали Rosetta е инсталирана на вашиот Apple Silicon Mac. Сега апликациите создадени за Mac базирани на Интел можат да работат на Mac со хардвер на Apple, благодарение…

Прочитај повеќе

Википедија

Како да овозможите темни режим на мобилна апликација или веб-локација Википедија

Секој уред може да пристапи до Википедија во темниот режим. Ако често ја користите Википедија, белата позадина на страницата веројатно ви е изгорена во умот. Веб-страницата беше направена да изгледа едноставно намерно.

Мапи на јаболко

Како да ги конфигурирате времињата на поаѓање и пристигнување во Apple Maps за насоки за возење на iOS 15

Во оваа статија покажуваме како да ги конфигурирате времињата на поаѓање и пристигнување во Apple Maps за насоки за возење на iOS 15. Apple Maps добија бројни значајни подобрувања во iOS 15, вклучувајќи повеќе информации за градовите, интерактивен глобус и подобрени ...

Прочитај повеќе

Како да ставите AirTag во изгубен режим

Како да ставите AirTag во изгубен режим

Мали AirTag во форма на паричка од Apple може да се прикачат на предмети како клучеви и паричници, така што овие додатоци може да се следат со помош на Bluetooth во апликацијата Find My. AirTags може да се следат со помош на картичката Items во Find My и…

Прочитај повеќе

624343764317320019c7c3ff

Како да го конвертирате HEIC во PDF на Windows или Mac

Древниот PDF формат сè уште е широко користен за комуникација со документи, презентации, фотографии и табеларни пресметки низ целиот свет и покрај децениските иновации и унапредување на форматот на датотеки. Како резултат на тоа, многу типови датотеки, вклучително и фото-датотеката HEIC на Apple, често се конвертираат…

Прочитај повеќе

Апликации за iPhone

Како да побарате рефундирање од Apple користејќи кој било уред

Ако сте купиле нешто од App Store или iTunes, може да добиете рефундирање. Apple ќе ви го отповика пристапот до се што барате враќање доколку вашето барање за рефундирање биде одобрено, затоа бидете сигурни дека имате добра…

Прочитај повеќе

Како да го ажурирате вашиот Epic Games Launcher и да овозможите автоматско ажурирање на играта

Како да го ажурирате вашиот Epic Games Launcher и да овозможите автоматско ажурирање на играта

Во оваа статија ќе разговараме за тоа како да го ажурирате вашиот Epic Games Launcher и да овозможите автоматско ажурирање на играта. Со инсталирање на Epic Games Launcher, добиваме пристап до корисна алатка за управување со сите игри што сме ги преземале и оние кои…

Прочитај повеќе

Чекори за проверка на батеријата и замена на Apple AirTags

Чекори за проверка на батеријата и замена на Apple AirTags

Apple AirTag се напојува со батерија CR2032 која може да се замени од корисникот и трае една година. Траењето на батеријата може да варира во зависност од тоа колку често ги користите тие функции, како што е прецизно наоѓање. Треба да ја замените батеријата во вашиот AirTag ако се испразни во незгоден момент.