Андроид 13 бета сега е достапна за Realme GT 2 Pro

Сподели на:

Android 13 Beta 1 е првата верзија на претстојниот оперативен систем Android на Google, кој ќе се вика Android 13. Имаше две изданија на Developer Preview пред конечното издание. Паметните телефони Pixel на Google беа единствените кои го добија Developer Preview, но бета верзијата оттогаш се прошири на голем број други мобилни телефони од други производители. Изградбите за преглед на Android 13 за OnePlus 10 Pro неодамна беа објавени. Сега, Realme го објави Android 13 Beta 1 за својот предводник GT2 Pro.

Realme го направи Достапна е Android 13 бета верзија на програмерите како дел од нивната програма за преглед на програмери. Како резултат на тоа, на тековната Realme GT 2 Pro Beta недостасуваат голем број функции специфични за Realme UI кои се присутни во стабилните верзии на софтверот. Според Google, оваа верзија треба да ја користат само развивачите на апликации како подготовка за следното издание на Android OS. Ако сте редовен корисник кој сака да му даде шанса на Android 13, имајте предвид дека тој може да биде проблематичен и нестабилен, а со тоа и неупотреблив.

Преземи: Realme GT 2 Pro Android 13 Beta 1

Резервната копија на вашиот телефон или таблет е првиот чекор во инсталирањето на ажурирањето. Внатрешната меморија ќе биде целосно избришана за време на процесот на ажурирање, затоа ова е задолжително. Проверете дали телефонот е на стабилна верзија RMX3301 A.14.

Бета-фирмверот ZIP-датотека може да се преземе од врската подолу и да се копира на паметниот телефон ако сè е во ред.

Следно, одете во Поставки -> Ажурирање на софтвер -> Поставки во горниот десен агол и рачно изберете го инсталациониот пакет. Откако ќе се инсталира изградбата, уредот ќе се рестартира.

Можете да го користите пакетот за враќање за да се вратите на стабилниот интерфејс на Realme базиран на Android 12 ако имате проблеми со подигнувањето или само сакате да се вратите на таа верзија. Низата за објавување бета поврзана подолу има повеќе информации за бета програмата.